Masožravky


Výstava masožravek ve skleníku Fata Morgana stále probíhá!

Ale POZOR! Končí už tuto neděli 16. září! A potom se uvidíme zase až za rok.

Musím se zde k něčemu přiznat. Bohužel jsem dokonale fotograficky zklamal. Ačkoliv jsem byl v Praze přítomen téměř celý minulý víkend,  nepořídil jsem ani jediný snímek z výstavy, která právě probíhá. A to je opravdu velká škoda, neboť k videní je velké množství láčkovek, špirlic, ale i vzácných rosnatek či tučnic.  Namátkou bych mohl jmenovat třeba Nepenthes veitchii a burbidgeae v expozici, vystavenou "obří" N. jacqueline na stole v chladném skleníku nebo super vzácnou Drosera meristocaulis; ale na výstavě je toho samozřejmě k videní mnohem více! Pražská botanická zahrada se může pochlubit mnohým, například i největší kolekcí láčkovek ve světovém měřítku.

Takže co dodat, pokud jste výstavu ještě nenavštívili, do neděle máte možnost to stihnout včetně tradičního a velmi oblíbeného vinobraní. Pokud to nestihnete, pak časopis Blesk to už stihl za Vás - více se dočtete zde.

Těším se, že s některými z Vás se zde sejdu o tomto víkendu včetně pátku, kdy opět budu osobně přítomen ve stanu pod Fatou. Budete mít tak možnost se mě na cokoliv ohledně masožravek zeptat, rád poradím.

 Pameridea marlothii

 A pro nadšence, milující přírodu ve všech jejich krásách přidám následující tip:

Pokud si dáte trochu času, pak ve stanu pod Fatou objevíte nevelkou keříkovitou africkou rostlinu Roridula gorgonias, umístěnou na pravé straně od vstupu. Na této rostlině žijí ploštice rodu Pameridea ne větší než 5mm, které se živí hmyzí kořistí, která je lapena na velmi lepkavých listech. Ploštice se však dokáží na rostlině obratně a bezpečně pohybovat a odměnou za stravu, lepí své výkaly na listy rostliny, kterou tak vlastně hnojí! A příležitostně sprašují otevřené květy. Když se pozorně na keřík zadíváte a nebo do něj lehce fouknete, jistě je po chvíli objevíte. Přeji Vám velmi úspěšný lov! 

Roridula gorgonias