2.ekologická skupina

(Pozemní bublinatky)

Utricularia dichotoma Labill. [71]

Pochází z území východní Austrálie, od Queenslandu až po Tasmánii. Tmavozelené asimilační prýty jsou kopisťovité, na konci slabě přišpičatělé, dlouhé asi 13 mm, maximálně 25 mm. Pasti jsou v půdě nebo na půdním povrchu. Květy jsou velké 15 mm a v kultuře se objevují v největším počtu v druhé polovině léta a na podzim. Tato bublinatka je pro svou odolnost a snadné vykvétání velmi vhodná pro amatérské pěstitele. Podmínkou úspěchu je dobré oslunění.

Utricularia prehensilis E. Meyer [72]

Roste v tropické až subtropické východní Africe a na Madagaskaru. Vyznačuje se šplhavými květenstvími. Květy jsou velké asi 15 mm. Ve skleníku kvete nejvíce koncem léta. Je velmi vlhkomilná a přes léto jí i v kultuře vyhovuje mělké zaplavení. Světle zelené pentlicovité asimilační prýty se při tom prodlužují na délku až 10 cm. Zaplavené rostliny lépe rostou, avšak méně kvetou. Bujně rostoucí druh, vhodný pro amatérské pěstování. Kvete jen při dobrém oslunění.

Utricularia pubescens Sm. [73-74]

Tropický druh z Jižní Ameriky a Afriky. Roste na slatiništích, na potočních náplavech i na mokvavých skalách. Slizké štítovité asimilační prýty mají průměr asi 5 mm. V mokré půdě je síť bílých vláknitých prýtů s lapacími měchýřky, velkými 0,5 až 0,8 mm. V kultuře kvete velice zřídka. Tato zajímavá bublinatka patří mezi choulostivější druhy, avšak je možné ji pěstovat i v bytě na dobře osluněném okně.

mikrofoto pasti

Utricularia sandersonii Oliver [75]

Je endemitem nepatrného území v Natalu v jižní Africe. Celková výška kvetoucí rostliny je jen asi 5 cm. Lapací měchýřky, velké asi 1 mm, se tvoří na podzemních i asimilačních prýtech. V kultuře roste při dobrém osvětlení velmi dobře a bohatě kvete od jara až do hlubokého podzimu. Tato roztomilá miniatura je nejvhodnějším druhem pro amatérské pěstování u bytového okna. V paludáriu je ozdobná, protože vytváří krásné, svěže zelené husté porosty.

Utricularia subulata L. [76]

Nejrozšířenější z terestrických bublinatek. Vyskytuje se v tropické a subtropické Africe i Americe a v tropické jihovýchodní Asii. Je to jediná terestrická bublinatka rostoucí i v Evropě, a to v Portugalsku, jako zavlečený druh. Asimilační prýty jsou bledě zelené, čárkovité, dlouhé asi 1 cm. Jsou řídce roztroušeny na povrchu půdy. V kultuře vytváří po celý rok malé bělavé kleistogamické květy a jen časně na jaře se vedle nich objevují až 10 mm velké, sytě žluté chasmogamické květy. Ve sbírkách se tato bublinatka šíří jako plevel mezi jinými druhy, neboť její nepatrná semena jsou roznášena vodou i průvanem.

kleistogamické a chasmogamické květy

Utricularia tricolor St. Hil. [77]

Bublinatka rozšířená v jižní Brazílii, Paraguayi, Kolumbii a ve Venezuele. Vyskytuje se na různých bažinných biotopech v otevřených světlých formacích, od nížin až do 1 800 m n. m. Přestože se jedná o terestrický druh, vzhledově se podobá některým epifytickým bublinatkám. Asimilační prýty jsou vysoké 1 až 4 cm. Provazcovité bílé podzemní prýty nesou poměrně velké, asi dvoumilimetrové lapací měchýřky. Tato bublinatka roste stejně dobře na výsluní i v polostínu. Je odolná a hodí se do pokojových vitrín.

asimilační a podzemní prýty